Baosteel Otomotiv Çeliği Üretimine Ağırlık Veriyor Tarih: 24 Kasım 2016

Çin merkezli çelik üreticisi Baosteel Group, otomotiv çeliği üretimine daha fazla önem vererek üçüncü nesil yüksek mukavemetli çelik üretimine hazırlanıyor. Böylece yüksek mukavemetli çeliğin üçüncü neslini dünyada üreten ilk firma Baosteel olacak ve firma global piyasalardaki rekabet avantajını artırabilecek.

Üçüncü nesil yüksek mukavemetli çelik, önceki nesillere kıyasla daha ucuz ve dayanıklı olacak. 2009 yılında yüksek mukavemetli çelik üretimine start veren firma, bu yıl üçüncü neslin üretimi için çalışmalara başladı.

2011 yılında 4.5 milyon ton otomotiv çeliği üreten Baosteel, yerel talebin %50’sini karşılayabilecek üretime sahip bulunuyor. Baosteel’in müşterileri arasında Çin’in en büyük üçüncü otomotiv üreticisi olan FAW Car. Co. firmasının yer aldığı dikkat çekiyor.

Çin’de Baosteel’in dışında Taiyuan Steel ve Çin’in en önemli çelik akademisi China Iron & Steel Institute’ın üçüncü nesil mukavemetli çelik hazırlıklarına başlamalarına rağmen, şimdilik sadece çalışma aşamasında olduğu görülüyor.