Birleşik Arap Emirlikleri’nin İnşaat Bütçesi 1.25 Trilyon Dolar Tarih: 24 Kasım 2016

Arab Construction dergisinin Haziran sayısında Emirlik Belediyeleri Genel Sekreteri Ahmed Mohamed Al Shareef tarafından kaleme alınan yazıya göre, BAE’nin 2030 yılına kadarki toplam inşaat sektörü bütçesi 1.25 trilyon dolar seviyesinde belirlendi.

Söz konusu dönem içerisinde bina yapımı için 871.6 milyar dolar, enerji yatırımları için 191 milyar dolar ve ulaşım ile altyapı projeleri için de 187.2 milyar dolar bütçe hazırlandı.

Abu Dhabi Belediyesi, Al Ain Belediyesi be batı yakısındaki belediyelerin ortaklaşa çalışmaları neticesinde, Emirliklerin büyük yol kat ettiği, ancak Abu Dhabi 2030 vizyonuna göre yapılması gereken pek çok iş olduğu belirtilirdi.

Körfez ülkelerindeki sürdürülebilir inşaat projeleri sayesinde inşaat sektörünün önemli büyüme kaydettiği ve Masdar Şehri için çok özel projelerin hazırlandığı, az atıklı düşük karbonlu ileri teknoloji ile kurulacak şehrin, yenilenebilir enerji kullanacağı ve çevreye duyarlı örnek kent haline getirileceği açıklandı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin, inşaat sektöründeki agresif büyüme politikası sayesinde Abu Dhabi Yürütme Kurulu’nun; sanayi bölgeleri, 20.000’den fazla yeni konut, 14 hastane, 24 okul, dünyanın en modern metro hattı ve bölgenin en büyük havalimanını inşa ettiği ifade edildi.