Çevreci Yatırım İzdemir Enerji’ye ‘Yeşil Elma’ Getirdi Tarih: 18 December 2016

0 Paylaşımlar

izdemir-1

İngiltere’nin en prestijli çevre organizasyonu olan The Green Apple Organisation’ın düzenlediği ‘Yeşil Elma Çevre Ödülü’nü bu yıl, İzdemir Enerji kazandı. İzdemir Enerji, dünyanın en prestijli çevre ödüllerinden biri olarak kabul edilen, “Yeşil Elma Çevre Ödülü”nü, Türkiye’de sanayi dalında alan ilk kurum oldu. Hareketli elektrotlu elektrostatik filtre sistemiyle, toz emisyon değerini dünya limitlerinin altına çekmeyi başaran İzdemir Enerji, ödülünü Londra’da Parlamento Binası’nda gerçekleşen törenle aldı.

Halil Şahin: “İzdemir Enerji’nin Çevreci Yanı,

 ‘Yeşil Elma Çevre Ödülü’ ile Doğrulandı

İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, ödül töreni sonrasında yaptığı değerlendirmede, Türkiye’den ilk defa bir kurumun, sanayi dalında “Çevreye Duyarlı Tesis Ödülü”nü aldığına dikkat çekti. Şahin, “Yeşil Elma Çevre Ödülü, bronz, gümüş ve altın olarak üç kategoride veriliyor. Biz altın ödülün sahibi olduk. Bugüne kadar, her platformda çevreye duyarlı bir tesis yaptığımızı anlattık. Bu ödül, bizim doğru yolda olduğumuz ortaya koyuyor. Yaptığımız çalışmaların mükâfatı, uluslararası bir kuruluştan aldığımız bu ödül oldu” şeklinde konuştu.

“Yeni Yatırım, Kömür Fiyatına Bağlı”

İzdemir Enerji’nin 2014 yılı Nisan ayında faaliyete geçtiğini hatırlatan Şahin, 390 milyon dolarlık yatırımla, bu tesisi Aliağa’da kurduklarını belirterek, “350 MW’lık kapasitemiz var. Şu an ikinci etap yatırımlarımız devam ediyor. ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) Raporu tamamlandı. Altyapı yatırımları yapıldı” dedi.

Dünya piyasalarında hâlihazırda kömür fiyatlarında ciddi bir artış olduğunu, fiyatların 2 ayda 60 dolardan 95 dolar seviyesine yükseldiğini belirten Şahin, termik santralde kullanabilecek kalitede yerli kömür olmadığı için, ithalat yoluna gittiklerini söyledi.  Şahin, yatırım sürecine ilişkin olarak, “Yılbaşına kadar süreci izleyip; ona göre hareket edeceğiz. Bu nedenle, şu an bazı kurumlar da yatırımlarını askıya almış durumda” değerlendirmesini yaptı.

“İzmir Demir Çelik, Son 2 Yıla Kıyasla Daha İyi Durumda”

Şahin, İzmir Demir Çelik ile ilgili olarak ise, “2016’da İzmir Demir Çelik, son 2 yıla kıyasla daha iyi durumda. En azından zararına çalıştırmıyoruz. Arz talep dengesi daha iyi. Sadece ihracat ayağında biraz sıkıntı var. Umarım önümüzdeki yıllarda daha iyi olur. Dünya genelinde emtia fiyatlarındaki değer düşüşünden dolayı, geçtiğimiz yıllarda ciddi zararlar oluşmuştu” şeklinde konuştu.

 

Dr. Olcay Oymak:

“Kömür Yakıtlı Enerji Santrallerinde, Çevre Açısından Önemli Hususlardan Biri Olan Toz Emisyonun, Gerekli Arıtma Teknolojileri ve Çevre Yönetim Sistemlerinin Kurulmasıyla, Çok Düşük Seviyelere İndirilebileceğini ve Yanma Sonucu Oluşan Külün, Ülke Ekonomisine Geri Kazandırılabileceğini Kanıtladık”

 

İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş. Genel Koordinatörü Dr. Olcay Oymak, ödül süreciyle ilgili şu bilgileri paylaştı: “Başvuru yapan kurumlara, The Green Organisation (Yeşil Organizasyon), çevreyle ilgili 20 soru yöneltiyor. Bu soruları yanıtladık. Tesisimizle ilgili verileri kendilerine sunduk ve bağımsız bir kurul tarafından incelemeye alındık. Kömür yakıtlı enerji santrallerinde çevre açısından önemli hususlardan biri olan toz emisyonun, gerekli arıtma teknolojileri ve çevre yönetim sistemlerinin kurulmasıyla, çok düşük seviyelere indirilebileceğini ve yanma sonucu oluşan külün, ülke ekonomisine geri kazandırılabileceğini kanıtladık. Avrupa’da ilk defa klasik teknolojilere göre, iki kat yatırım maliyeti olan, hareketli elektrotlu elektrostatik filtre teknolojisini uyguladık. Bu sayede 2015 yılı ortalama toz emisyonunu, 30 mg/nm3 olan dünya limit değerinin çok altına inerek 1,64 mg/nm3 değerinde gerçekleştirdik. Elektro filtrelerde tutulan külün tamamını, beton ve çimento tesislerine satıyoruz. Atık külü sıfırladık. Tüm bunları da 1994’ten bu yana, İngiltere’de uluslararası, bağımsız ve kâr gözetmeyen bir organizasyon olan Yeşil Organizasyon’un takdirine sunduk ve önemli bir başarıya imza attık.”

“Şimdi Çevrecilerin Bizden Övgüyle Söz Etmesini ve

Referans Olarak Göstermelerini Bekliyoruz

Kurdukları tesisle, çevre konusunda öncülük yaptıklarını söyleyen Oymak, “Yeşil Elma Çevre Ödülü de bu işin ispatı. Her şeyin kitabına uygun yapıldığında, övgü bile alınacağını kanıtladık. Bunu da uluslararası bir kuruluş yaptı. Biz her zaman muhalefetin olmasından yanayız. Çevreci kuruluşların varlığı her zaman olmalı. Şimdi çevrecilerin, bizden övgüyle söz etmesini ve referans olarak göstermelerini bekliyoruz. 2,5 yıldır çalışan tesisimiz, bu konuda en titiz olan Almanya’dan bile daha üstün konumda” şeklinde konuştu.

Twitter
LinkedIn