Kardemir Rayları Uluslararası Bir Sertifikasyon Daha Aldı Tarih: 20 December 2016

0 Paylaşımlar

Kardemir raylarının Almanya’da kullanımına yönelik Alman Devlet Demiryolları Deutsche Bahn (DB) ile Kardemir arasında yaklaşık 2,5 yıldır yürütülen deneme, denetleme ve belgelendirme faaliyetleri başarı ile sonuçlandı.

Kardemir, Alman Devlet Demiryolları’nın resmi onaylı belgelendirme kuruluşu olan EB CERT (EISENBAHN-CERT) firması ile yürütülen çalışmalar sonucunda, hâlen Kardemir’de üretilmekte olan 6 adet (46E2, 49E1, 50E4, 50E6, 54E1, 60E1) farklı ray ürününün yanı sıra, Alman Devlet Demiryolları’nın da almayı uygun gördüğü, farklı 3 adet (60E2, 54E4, 49E5) ray ürünü de dâhil olmak üzere, toplam 9 adet ray ürünü için uluslararası geçerliliğe sahip ray sertifikasyonu olan TSI (Karşılıklı İşletilebilirlik Standardı) belgesi aldı.

Söz konusu ortak çalışma sonucunda, Alman Devlet Demiryolları, kullanmakta olduğu rayların, kalite açısından, Kardemir’den de temin edilebilirliği yönünde karar verdi.

Kardemir tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ayrıca, uluslararası norm ve standartlara göre, ray üretiminin önemli bir göstergesi olan TSI belgesine ilave olarak, ray üretiminde üretim proseslerinin denetimi ve teknik onayı anlamına gelen HPQ (Kullanım Onayı Belgesi) denetimi ve belgelendirmesi de Deutsche Bahn Merkezi Kalite birimi yetkililerince şirketimizde gerçekleştirilmiştir. Kardemir, başarı ile tamamlanan bu denetim faaliyetleri sonucunda, Avrupa’da sadece birkaç ray üreticisinde bulunan, uluslararası geçerliliğe sahip HPQ belgesini de almaya hak kazanmıştır. Bu belgeler, Türkiye ve bölge ülkeler arasındaki tek ray üreticisi olan şirketimizi, hem Avrupa hem de Dünya pazarlarında daha prestijli ve rekabetçi bir konuma taşımıştır. Yöre ve ülkemiz sanayisi için hayırlı olmasını diliyoruz.”

Twitter
LinkedIn