Şanghay İnşaat Demiri Vadeli İşlemlerine Artan Batı İlgisi Dikkat Çekiyor Tarih: 24 Kasım 2016

Gelişmiş batı ülkelerindeki birçok yatırımcının, Şanghay İnşaat Demiri Vadeli İşlemler Borsası’na ilgi gösterdiği; yatırımcıların, borsanın katı kurallarına rağmen, dünyanın en hızlı büyüyen çelik piyasasında, aktif olarak yeni pazarlara açılmayı hedefledikleri bildiriliyor.

Piyasada, Citibank gibi dev bankaların ve Noble gibi ticari firmaların etkin olarak rol almaya başladıkları, Fransa merkezli aracılık firması Newedge’in Çinli yatırım grubu Citic Financial ile ortak girişim kurduğu ve 2011 yılı içerisinde başlangıç hedeflerine ulaştıkları belirtiliyor.

Şanghay İnşaat Demiri Borsası ve diğer metal ürünleri borsalarına batılı birçok firmanın ilgi gösterdiği, çeşitli aracı kurumlar vasıtası ile Çinli üreticiler ile temasa geçebildikleri, Çinli olmayan firmalara karşı birçok kısıtlayıcı önlemin uygulanmasına rağmen, ticari faaliyetlerin hızla artış gösterdiği dile getiriliyor.

2011 yılında Şanghay İnşaat Demiri Borsası’nda 1.6 milyar tonun üzerinde inşaat demirinin işlem gördüğü, söz konusu rakam karşısında batı ülkelerdeki tüm metal borsalarının oldukça zayıf kaldığı, Londra Metal Borsası’nın 2011 hacminin 15 milyon tonun altında kaldığı ve ilginin gün geçtikçe zayıfladığı bilgisi veriliyor.

Borsadaki yüksek likidite etkeninin batılı yatırımcılar için karşı konulamaz bir cazibe yarattığı, ancak yatırımcıları piyasaya çeken birçok faktörün daha var olduğu kaydediliyor.

ABD ve AB merkezli birçok çelik yatırımcısının bölgeye akın ettiği, benzer şekilde hedge etkeni ile yatırımlarını Çin’e kaydırmaya başladıkları; firmaların, döviz kuru ve diğer risklere karşı hedge önlemini almaya yöneldikleri ifade ediliyor.