Temmuz Ayında, Dünya Ham Çelik Üretimi % 11.5 Oranında Arttı Tarih: 24 Kasım 2016

Haziran ayında % 8 oranında artışla, 127.7 milyon tona ulaşan dünya ham çelik üretimi, Temmuz ayında, geçen yılın aynı ayına kıyasla % 11.5 oranında artışla, 127.5 milyon ton olarak gerçekleşti. Temmuz ayında, yalnızca Afrika bölgesinde üretim düşüşü yaşanırken, diğer bölgelerin tamamında üretim artışı gözlendi.

Ocak-Temmuz döneminde ise, dünya ham çelik üretimi % 8.3 oranında artışla, 819 milyon tondan, 887 milyon tona yükseldi. Yılın ilk 7 aylık döneminde, Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı Diğer Avrupa ve Güney Amerika bölgesinde çift haneli oranlarda büyüme yaşandı.

Temmuz ayında, geçen yılın aynı ayına kıyasla üretimini % 19.3 oranında artışla, 2.40 milyon tondan, 2.86 milyon tona yükselten Türkiye, Ukrayna’nın önüne geçerek, dünyanın en fazla ham çelik üreten 9’uncu ülkesi oldu. En büyük 15 çelik üreticisi arasında, Japonya, Kanada ve Fransa’da üretim düşüşü gözlenirken, Çin, ABD, Güney Kore, Türkiye, Ukrayna, İtalya, Tayvan ve Meksika’da çift haneli oranlarda üretim artışı yaşandı.

Yılın ilk 7 aylık döneminde ise, Türkiye % 21 oranındaki üretim artışı ile büyük çelik üreticisi ülkeler arasında üretimini en fazla arttıran ülke konumunu sürdürürken, Türkiye’yi, % 19.2 oranındaki üretim artışı ile Tayvan ve % 18.9 oranındaki üretim artışı ile Güney Kore takip etti.

Ocak-Temmuz döneminde, Çin Halk Cumhuriyeti’nin ham çelik üretimi % 10.3 oranında (38 milyon ton) artış göstererek, 410 milyon tona yükseldi. En büyük 15 çelik üreticisi arasında, deprem ve tsunamiden zarar gören Japonya ile finansal açıdan zor durumda bulunan İspanya ve Fransa’da üretimi geriledi. (Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği, 23 Ağustos 2011)