Türk Çelik Sektörü Alarm Veriyor, Ocak Ayı Ham Çelik Üretimi % 10.4 Azaldı Tarih: 24 Kasım 2016

Uluslararası piyasalardaki olumsuz koşullar ve üreticilerin azalan rekabet güçleri gibi çeşitli nedenlerle, Türkiye’nin çelik üretimindeki zayıflama eğilimi Ocak ayında da devam etti. Ocak ayında Türkiye’nin ham çelik üretimi, önceki yılın aynı ayına kıyasla % 10.4 düşüşle 2.58 milyon ton seviyesinde kaldı. Söz konusu üretim miktarı, geçtiğimiz Aralık ayındaki 2.71 milyon tonluk ham çelik üretimine kıyasla da % 4.9 düşüşe işaret etti.

Ocak ayında, temel girdi olarak hurda kullanarak üretim yapan elektrik ark ocaklı tesislerin ham çelik üretimleri, yıllık bazda % 9.8 düşüşle 1.75 milyon tona gerilerken, demir cevheri üzerinden üretim yapan entegre tesislerin üretimleri de % 11.4 gibi çarpıcı bir düşüş göstererek 835 bin tona geriledi.

Genel olarak inşaat sektöründe kullanılan inşaat demiri, profil ve filmaşin gibi ürünlerin yarı mamulü olan kütük üretimi Ocak ayında % 6.8 düşüşle 1.89 milyon ton seviyesinde kalırken, söz konusu dönemde özellikle otomotiv ve beyaz eşya gibi önemli sanayilerin girdilerinden olan slabın üretimi de % 18.9 düşüşle 692 bin tona geriledi. Türkiye Çelik Üreticileri Derneği, 17 Şubat 2015