Türkiye’nin Mart Ayındaki Yoğun Hurda Alımları Nisan Ayında Piyasayı Yavaşlattı Tarih: 24 November 2016

Eurofer Hammadde Komitesi’nin, 9 Mayıs 2012 tarihinde yapmış olduğu toplantıda; çelik fiyatlarındaki dar marjların, spot cevher piyasasını da olumsuz yönde etkilediği ve çelik üreticilerinin demir cevheri stoklarının düşük seviyelerde seyrettiği dile getirildi.

Eurofer tarafından, Mayıs ayının başlarında, demir cevheri fiyatlarının hafif düşüş gösterdiği ve Hindistan menşeli düşük kaliteli cevhere olan talebin, son zamanlarda artış eğilimi içerisinde olduğu, bazı Çinli üreticilerin, kullandıkları cevherde yerli karışımını arttırmaya başladıkları ifade edildi.

Orta kalite Avustralya cevherinde arzın sıkışık seyrettiği ve Çinli çelik üreticilerin, üretimlerini düşürmedikleri sürece, demir cevheri fiyatlarının baskı altında kalmaya devam etmesinin beklendiği açıklandı.

Kok Kömürü spot fiyatların fob 220 $/ton seviyelerinde seyrettiği, ancak piyasa koşullarındaki belirsizlik nedeniyle, alıcıların piyasadan uzak kalmaya devam ettikleri; ikinci çeyrek için, HCC kontrat fiyatlarının fob 210 $/ton olarak belirlendiği ve söz konusu fiyatın, ilk çeyreğe kıyasla % 10.6, geçen yılın aynı dönemine kıyasla ise, % 36 oranında daha düşük bir seviyede bulunduğu kaydedildi.

Nisan ayı boyunca ve Mayıs ayının başında, hurda fiyatlarında sınırlı bir yükseliş yaşandığı, Mart ayındaki yoğun alımların, Türk çelik üreticilerinin Nisan ayında hurda piyasasının dışında kalmalarına sebebiyet verdiği ve Türk alıcıların, Karadeniz’den küçük kargo bağlantıları yapmakla yetinerek, yüksek tonajlı kargo bağlantıları yapma riskine girmedikleri belirtildi.

Genel anlamda, çelik piyasasındaki belirsizlikler ve nakit/kredi sıkıntıları nedeniyle, çelik üreticilerinin hurda alımlarının azaldığı ifade edildi.