İthal Demir Çelik Teli Kendi Üretiminde Kullanan Daha Az Vergi Ödeyecek Tarih: 04 July 2017

3 Paylaşımlar

Bakanlar Kurulu, İthalat Rejimi Kararı’na ek kararda değişiklik yaparak demir veya alaşımsız çelik tel ithalatını, kendi üretiminde girdi olarak kullanan firmaların ilave gümrük vergisini daha düşük uygulaması yönünde kararını Resmi Gazete’de yayımladı. Bu firmalar ilave gümrük vergisi yüzde 25 yerine yüzde 5 olarak ödeyecekler.

2015 yılı Temmuz ayında yapılan düzenlemede 7217 Gümrük Tarife Pozisyonlu (GTP) demir veya alaşımsız çelik tel ithalatında belirli ülke grupları için yüzde 25 ilave gümrük vergisi getirilmişti.

Kararla ilgili görüşlerini Dünya ile paylaşan Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, bu kararla ithalatın kolaylaştırılmış olacağını ve sektöre olumsuz yansıyacağını söyledi. Gümrük vergilerinin yüzde 25’den yüzde 5’e düşürülmesi bazılarında 0’a çekilmesi olarak yorumlanan bu kararın ithalatın yüzde 60’lık bölümüne hitap ettiğini belirten Yayan, “İthalat kolaylaştırılmış oluyor. Çelik sektörü açısından sektörü olumsuz etkileyeceği çok açık. Kardemir tarafından açılan kapasiteyi de olumsuz etkileyecek. Böyle bir kararın neden alındığını anlamakta zorluk çekiyoruz” dedi.

“Türkiye’yi ithalata dayalı sanayi modeline götürmemek gerek”

Kararın, Türkiye’yi ithalata dayalı sanayi modeline götürdüğünü ve hükümet modeline de uygun olmadığını vurgulayan Yayan, “İhracatı önceleyen yaklaşımlar hedeflenmeli. Dış ticaret açığının artması değil sıfırlanması gerek. Bu kararlarla bu zor. Sektörü terbiye etmek için bunları yapıyoruz denemez, yeteri kadar rekabet yaşanıyor. Üreticiyi bu şekilde baskılayan yaklaşımları doğru bulmuyoruz. Sanayinin gelişmesi için yenileme yatırımları bu şekilde çözümsüzlüğe giriyor. Zaten sektöre devlet desteği yok, bir de kârlılığı olumsuz etkileyen bu tarz kararları doğru bulmuyoruz” dedi.

Twitter
LinkedIn